Módna návrhárka Natália utiekla z vojnového pekla

Snívate od malička svoj sen, postupne krok za krokom budujete svoj úspech, plníte si aj tie najodvážnejšie sny – a zrazu – v rozpätí pár sekúnd je všetko minulosť. Odchádzate do neznámeho prostredia, bez všetkého, ale so silným odhodlaním nevzdať sa. Toto je príbeh 37-ročnej Natálie Galagan, módnej návrhárky z Kyjeva, ktorá v Bratislave začína od nuly.

Už 25. apríla, bude mať Natália Galagan za sebou svoju prvú prehliadku na Bratislavských módnych dňoch by Mercedes-Benz. Prvú za hranicami krajiny, ktorá je jej domovom a pre vojenský konflikt v nej musela nechať všetko, čo si za roky tvrdej práce sama vybudovala. No nevzdala sa a hra osudu spôsobila, že začína odznova a s ešte silnejším nasadením. No predtým ju čaká obrovská výzva – pripraviť celú kolekciu na neznámom mieste, v krajine, kde je po prvýkrát v živote a doslova bez všetkého.

„Mám obrovskú chuť tvoriť, v hlave mám množstvo nápadov a hoci je tento projekt mimoriadne náročný, verím, že slovenskému publiku predvediem modely, ktoré zaujmú a budú sa páčiť,“ netají odhodlanie návrhárka. Jej tvorbu v rodnom Kyjeve, kde mala v minulosti dva salóny, poznali a vyhľadávali známe osobnosti. Pripravovala kostýmy do videoklipov, tvorila spoločenské a svadobné šaty a len dva dni pred vojnou jej prišli posledné veci, ktoré potrebovala do svojho nového štúdia. „Bolo to doslova moje dieťa, sama som si našla priestor, navrhla, ako bude vyzerať, objednala nábytok, stroje, zariadenie… Otvoriť som ho už, žiaľ, nestihla, pretože prišla vojna,“ hovorí so smútkom v očiach. V Kyjeve tak zostali všetky jej modely, rozpracované zákazky či nové objednávky.

Rozhodnutie odísť z krajiny prišlo z minúty na minútu aj vďaka tomu, že jej známy z Bratislavy ponúkol pomoc. Sama spolu so synom odcestovala z Kyjeva a prišla až do Bratislavy. Tam ju už čakal  známy, ktorý jej aj na mesiac zabezpečil ubytovanie. Po príchode sa prostredníctvom sociálnej siete spoznala s Petrom, ktorý pomáhal utečencom. „V minulosti som sa venoval rôznym charitatívnym aktivitám, tri roky som bol aj na Sibíri, takže s ruštinou nemám problém. Rád pomáham a vždy keď na sociálnych sieťach natrafím na niekoho, kto potrebuje pomoc, neváham. A tak som sa vlastne dostal aj k Natálii a spoločne sme rozmýšľali, či a aká práca by sa pre ňu u nás našla,“ opisuje Peter.

Šťastie v nešťastí

„Obvolal som niekoľko svojich kamarátov a práve vďaka Alex sa podarilo nájsť pre ňu niečo, čo jej znovu vrátilo úsmev na tvár,“ hovorí. Alex Vidic je totiž módna návrhárka, ktorá je už pravidelnou súčasťou aj Bratislavských módnych dní by Mercedes-Benz. „Pozrela som si jej tvorbu na sociálnych sieťach a začala som uvažovať nad tým, koho by som vo svojom okolí oslovila, aby jej mohol pomôcť. No napokon vo mne skrsla myšlienka vrátiť niekomu to, čo som ja dostala pred rokmi od úplne neznámych ľudí. Tak som sa rozhodla, že Natálii pomôžem ja, aby som nielen podporila jej talent, ale zároveň jej aj pomohla presadiť sa. Rozhodnutie prišlo naozaj veľmi rýchlo, za necelé tri hodiny som vymyslela, ako to celé sprocesovať. Mám ateliér, kde budeme tvoriť spolu, na čo sa veľmi teším. Zároveň som oslovila aj organizátorov Bratislavských módnych dní by Mercedes-Benz, či by nebola šanca, aby tam Natália mohla prezentovať svoju tvorbu a som nesmierne rada, že jej pani Mária Reháková dala šancu a možnosť. Práve toto rozhodnutie pre nás obe odštartovalo neuveriteľnú výzvu,“ dodáva Alex.

Natália tak získala nielen zázemie ateliéru, ale vďaka Alex aj všetko potrebné na vytvorenie kolekcie – od nožníc až po látky. Hoci každá z nich bude na prehliadku pripravovať svoju vlastnú kolekciu, dohodli sa už, že ak sa Natália rozhodne doplniť svoje modely klobúkmi, ktoré si navrhne, Alex jej ich pripraví. „Je to obrovská výzva pre obe, no vidím v nej veľké nadšenie a chuť tvoriť, čo pozitívne pôsobí aj na mňa. Hoci máme tak trochu jazykovú bariéru, obe nás spája láska k móde a to je to hlavné,“ hovorí Alex.

„Stále tomu nemôžem uveriť. Som na Slovensku necelé tri týždne a cítim sa ako princezná z rozprávky. Ste neuveriteľne srdečná a priateľská krajina. Vyhovuje mi mentalita ľudí, vyžaruje z vás pozitívna energia. Hoci som tu po prvýkrát v živote, veľmi rýchlo som si zvykla a začínam sa tu cítiť ako doma,“ vraví s úsmevom Natália. Na otázku, kde plánuje v budúcnosti svoj život, odpovedá Natália jednoznačne: „Bola by som veľmi rada, ak by sa všetko v mojej krajine vrátilo do normálu a mohla by som pokračovať v tvorbe, ktorú som v Kyjeve nechala, ale viem si predstaviť, že budem mať dva salóny – jeden v Bratislave a druhý v Kyjeve.“

Čím prekvapí

Začiatky tvorby Natálie Galagan siahajú, ako s úsmevom hovorí, až do čias, keď ešte nebola na svete. Jej mama totiž hodiny dokázala v obchodoch s látkami pozerať, ako ich strihajú, ukladajú a predávajú. Malá Natália začínala najprv šiť pre bábiky, neskôr, keď už chodila do školy, tak aj pre seba. Hoci vyštudovala technickú školu, absolvovala aj množstvo kurzov a škôl na módny dizajn a vybudovala si značku, s ktorou zažiarila aj na Fashion weeku v Kyjeve. Jej vášňou sú večerné a svadobné šaty, no „zvláda“ aj jednoduchšie modely. V Bratislave by rada ukázala kolekciu, v ktorej využije aj pletené motívy. „Je to nostalgické, mnohým ľuďom to pripomína ich babičky. Mojím cieľom je však ukázať, že hoci to má túto nálepku, môže to byť moderné a trendové,“ opisuje. Do svojej prvej prehliadky na Slovensku má necelý mesiac, no ako hovorí – „Mám rada výzvy a nebojím sa pracovať. Je to pre mňa obrovská šanca a bola by som veľmi rada, ak by som ju využila na maximum a nesklamala dôveru ľudí, ktorí mi pomohli a dali maximálnu podporu,“ netají dojatie. 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *